Ludowy Zespół Sportowy Wielkopolanka Szelejewo - strona nieoficjalna

Mikołajki - przedszkole w Strzelcach Wielkich - 06.12.2017
Ładowanie...

HISTORIA POWSTANIA LZS "WIELKOPOLANKI" SZELEJEWO
Historia powstania LZS Szelejewo nierozerwalnie związana jest z historią Zrzeszenia LZS w Polsce a szczególnie w Wielkopolsce. Na terenie Szelejewa oficjalna działalność sportowa datuje się od wiosny 1947 roku. Pod przewodnictwem działacza społecznego Tomasza Frydryszaka powstał klub o nazwie LZS Szelejewo. W latach 1951-52 została rozpoczęta budowa nowego boiska piłkarskiego z bieżnią lekkoatletyczną, z boiskiem do piłki siatkowej oraz boiskiem do piłki ręcznej. Obiekt ten w formie zmodyfikowanej istnieje do dziś. Nie wystarczyło funduszy na budowę szatni. Szatnia mieściła się w byłej ujeżdżalni koni. W późniejszym czasie piwnicy pałacu. W latach 1951-61 funkcję Prezesa i Kierownika pełnili: Kasperek Stefan, Polniak Stanisław.W tym okresie zespół LZS Szelejewo rozgrywał mecze w B klasie. W latach 1962-72 w klubie działali: Paluszkiewicz Teofil, Świecki Józef. W roku 1963 klub przyjął nazwę „Wielkopolanka". W roku 1967 rozpoczęto budowę szatni na boisku przy dużym zaangażowaniu działaczy i pracowników SHR Szelejewo jak również całego społeczeństwa. W latach 1967-68 aktywnie włączył się w działalność klubu Katański Kazimierz. Pierwsze Walne Zebranie „WielkopolankT odbyło się w 1968 roku, gdzie wybrano Prezesa i Zarząd. Prezesem został wybrany Śląski Stefan. W roku 1970 LZS „Wielkopolanka" Szelejewo wywalczyła awans do A klasy, co było bardzo dużym osiągnięciem. W latach 1947- 77 zespół piłki nożnej był prowadzony przez kapitana lub najstarszego zawodnika. Dopiero w 1977 roku po raz pierwszy zatrudniono trenera, który pełnił tę funkcję do 1985 roku, był nim Pan Dolatowski Zbigniew. LZS „Wielkopolanka' awansowała do klasy Okręgowej w 1983. W roku 1984 nastąpiła kolejna zmiana Prezesa, którym został Niedziela Henryk. Pełnił tę funkcję do 1990 roku. W roku 1985 nastąpiła zmiana trenera, którym został Wabiński Jan i prowadził zespół do roku 1988, kiedy to przekazał drużynę panu Markowi Gubańskiemu. Sezon rozgrywek 1989/90 nie należy uznać za udany gdyż w tym okresie drużyna uplasowała się na ostatnim miejscu Klasy Okręgowej i spadła do A klasy. Rok 1990 przyniósł kolejną zmianę na stanowisku Prezesa, którym został Urbaniak Henryk. Kierownictwo zespołu podjęło kroki, aby na stanowisko trenera powrócił Wabiński Jan. Okazała się to bardzo dobrym posunięciem gdyż pod wodzą nowego trenera zespół po rocznej nieobecności w klasie Okręgowej powrócił do niej. W 1990 roku powalano drużynę trampkarzy w celu budowy zaplecza pierwszego zespołu. Opiekunem i trenerem został były Dyrektor Szkoły Podstawowej Wojciech Nowak. Drużyna przetrwała do 1997 roku, kiedy to choroba opiekuna uniemożliwiła dalsze prowadzenie zespołu. Z inicjatywy sołtysa Śląskiego Stefana powstała myśl rozbudowy boiska sportowego i wybudowanie nowej szatni. W roku 1992 rozpoczęto budowę szatni, której projektantami byli: Wilda Eugeniusz, Lempach Mirosław. Kierownikiem budowy był Frąckowiak Ryszard. Budowa szatni prowadzona była przy wsparciu SHR Szelejewo oraz środkach otrzymanych z UG Piaski i dużym zaangażowaniu społeczeństwa. W roku 1996 nastąpiły wybory, które wyłoniły nowego Prezesa, którym został Śląski Stefan. Rok 2002 pomimo jubileuszu 55-lecia był nieudany w rozgrywkach klasy Okręgowej ponieważ zespół spadł do niższej klasy. Zaistniała groźba rozwiązania drużyny. Grupa działaczy sympatyków LZS „Wielkopolanka" zebrała się na posiedzeniu w dniu 09.02.2002 i po przeanalizowaniu sytuacji postanowiono zgłosić drużynę praktycznie w ostatniej chwili w rozgrywkach klasy A. Przedstawiono również możliwość dalszego rozwoju przy zgłoszeniu zespołu „Orlików" w celu budowania zaplecza do pierwszej drużyny. Na tym posiedzeniu wybrano nowe władze klubu. Prezesem został Rymaniak Arkadiusz a kierownikiem Karczm arek Eugeniusz. Po trzech latach gry w klasie A zespół awansował do Klasy Okręgowej. Wszyscy jesteśmy dumni z naszego 55-letniego dorobku sportowego i mamy nadzieję że przyszłość LZS „WielkopolankT potwierdzi że drużyna jest naszemu społeczeństwu potrzebna.

pon.

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Grom Czacz 3:2 Awdaniec Pakosław
Kormoran Święciechowa Błękitni Kąkolewo